Uutiset

Keravan kouluista kuuluu – itsenäisyyspäivän ruokailu Kalevan koulussa

30.12.2019 klo 09:00

Keravan kouluista kuuluu -uutisissa keravalaiset koululaiset ja opettajat kirjoittavat koulujen ajankohtaisista asioista ja tapahtumista.


Lili Galambosi 4C ja Ilmari Silander 6A

Itsenäisyyspäivänä Kalevan koulussa oli ruokana lohikeittoa, ja sen lisäksi omenaa, ruisleipää ja vaniljajäätelöä pieni annos. Kouluruoka oli äänestetty keravalaisten oppilaiden kesken. Kouluruoka näytti maistuvan kaikille erityisen hyvin. Ruokaa tuotiin reilut 140 kg eli se tarkoittaa, että jokaiselle oli 350 g ruokaa tarjolla.

ruokala.jpg

Haastattelimme koulumme uutta keittiövastaavaa Jenniä. Hänen työpäivänsä on melkein kahdeksan tuntia sisältäen ruokatauon. Päivä alkaa kello 7.20. Jenni on ollut ruokaloissa töissä noin kolme vuotta. Jennin mielestä parasta työssä on työkaverit, työajat ja elämä ympärillä. 

Koulussa ruokaa menee roskiin 5 kg per päivä. Meidän koulussa syödään parhaimmillaan 140 kg, mutta joskus ruokaa menee vain 65 kg päivässä. Koulumme raaka-aineet tulevat tukuista ja lämmin ruoka tulee Sompion koulusta.

Päivitetty 02.01.2020 klo 11:09