Päätöksenteko ja organisaatio


Vantaan ja Keravan hyvinvointialueen ylintä päätösvaltaa käyttää demokraattisesti valittu aluevaltuusto, joka asettaa hyvinvointialueen aluehallituksen ja valitsee hyvinvointialueen johtajan.

Vantaan ja Keravan hyvinvointialueen palveluorganisaatio jakautuu toimialoittain, jotka ovat:

  • Lasten, nuorten ja perheiden palvelujen toimiala
  • Aikuissosiaalityön ja vammaispalvelujen toimiala
  • Vanhusten palvelujen toimiala
  • Terveydenhuollon palvelujen toimiala
  • Pelastustoimen palvelujen toimiala
Lisäksi koko organisaatiota palvelee Konsernipalvelujen toimiala, johon kuuluvat mm. taloushallinto ja viestintä. Vantaan ja Keravan hyvinvointialueen organisaatio tuo mukanaan joitain muutoksia Vantaan ja Keravan nykyisiin organisaatioihin. Joitain palvelukokonaisuuksia on pilkottu, joitain taas yhdistetty, tavoitteena on mahdollisimman sujuvasti ja asiakaslähtöisesti toimivat palvelut jo vuonna 2023.

Hyvinvointialueen valmistelujohtajat:

  • Olli Huuskonen, sote-valmistelun muutosjohtaja olli.huuskonen@kerava.fi, 040 318 2421
  • Jyrki Landstedt, pelastustoimen muutosjohtaja jyrki.landstedt@vantaa.fi, 050 314 5385
  • Mikko Hokkanen, hallintovalmistelujohtaja mikko.hokkanen@vantaa.fi, 040 318 2804
  • Hanna Heinikainen, talousvalmistelujohtaja hanna.heinikainen@vantaa.fi, 050 312 2109
  • Timo Pitkänen, ICT-valmistelujohtaja timo.pitkanen@vantaa.fi, 040 523 8751
  • Nina Linja, palvelujen valmistelujohtaja nina.linja@vantaa.fi, 050 302 5195
  • Anne Sivula, HR-valmistelujohtaja anne.sivula@vantaa.fi, 040 576 5096
  • Jussi Rahikainen, pelastuslaitoksen valmistelujohtaja jussi.rahikainen@vantaa.fi, 040 527 4425
  • Petri Kosonen, viestintävalmistelujohtaja petri.kosonen@vantaa.fi, 040 163 8594
  • Jenna Pajari, tietosuojavastaava jenna.pajari@vantaa.fi, 040 531 4125 


Päivitetty 02.08.2022 klo 09:54