Kaupungin organisaatio

​​​​​​​​Keravan kaupunki on kuntakonserni, joka muodostuu viidestä toimialasta, liikelaitoksesta, erilaisista kaupungin määräämisvallassa olevista yhtiöistä sekä osuuksista kuntayhtymissä.

Keravan kaupungin luottamustoimielinorganisaatio

Kaupunginvaltuusto, kaupunginhallitus, keskusvaalilautakunta, tarkastuslautakunta, kaupunkikehitysjaosto, elinkeino- ja työllisyysjaosto, kasvatus- ja opetuslautakunta, vapaa-aika ja hyvinvointilautakunta, liikuntajaosto, nuorisojaosto, kulttuurijaosto, sosiaali- ja terveyslautakunta, tekninen lautakunta ja lupajaosto.

Toimielinten jäsenlistoihin pääset tästä.

Keravan kaupungin viranhaltijaorganisaatio

Kaupungin viranhaltijaorganisaatiota johtaa kaupunginjohtaja.

Kaupunginjohtajan esikunnan toimialaan kuuluvat hallintopalvelut, konserni- ja elinvoimapalvelut, HR-palvelut, viestintä- ja tapahtumapalvelut sekä kaupunkikehityspalvelui.

Kaupungin organisaatioon kuuluvat lisäksi neljä muuta  toimialaa: kasvatuksen ja opetuksen toimiala, vapaa-ajan ja hyvinvoinnin toimiala, sosiaali- ja terveyspalveluiden toimiala ja kaupunkitekniikan toimiala.  

Kaupungin johtoryhmä

Puheenjohtaja 

Kirsi Rontu, kaupunginjohtaja
kirsi.rontu@kerava.fi, p. 09 29491

​Jäsenet

Tapio Helenius, toimialajohtaja, kaupunkitekniikan toimiala
tapio.helenius@ker​ava.fi, p. 040 318 2461

Tiina Larsson, toimialajohtaja, kasvatuksen ja opetuksen toimiala
tiina.larsson@kerava.fi, p. 040 318 2160

Markus Paananen, vs. toimialajohtaja, sosiaali- ja terveyspalveluiden toimiala
markus.paananen@kerava.fi, p. 09 29491

Anu Laitila, toimialajohtaja, vapaa-ajan ja hyvinvoinnin toimiala
anu.laitila@kerava.fi, p. 040 318 2055

Jarno Moisala, kaupunginsihteeri
jarno.moisala@kerava.fi, p. 040 318 2559

Teppo Verronen, kaupunginkamreeri
teppo.verronen@kerava.fi
p. 040 318 2322

Laura Ahokas, henkilöstöjohtaja
laura.ahokas@kerava.fi, p. 040 318 2131

Pia Sjöroos, kaupunkisuunnittelujohtaja
pia.sjoroos@kerava.fi, p. 040 318 2323

Thomas Sund, viestintäjohtaja
thomas.sund@kerava.fi, p. 09 29 491

Päivitetty 14.04.2021 klo 07:29